کارگروه پزشکی، جستجو و نجات

نجات یک کوهنورد در ارتفاعات الوند

 

او میدان میشان را پشت سر گذاشته و وارد تخت نادر شده و در حالی که باد روز قبل همراه با سرمای شدید منطقه سطح برف را لغزنده کرده است همچنان بدون توجه به برودت هوا و یخزدگی مسیر که با گذشت زمان بدتر میشود به مسیر خود به سمت قله ادامه می دهد. هنوز نور هست اما ...به تدریج انرژی او جهت حفظ تعادل بر روی یخ و سطح شیبدار تحلیل میرود و پس از چند بار لیز خوردن و تخلیه انرژی و از دست رفتن اعتماد به نفس، تلفن همراه خود را در میابد و با بخت و اقبال بلند در منطقه ای قرار دارد که موبایل آنتن می دهد. به خانواده اش خبر میدهد و اوضاع را شرح می دهد.

تماس خانواده با پلیس 110 و... پلیس با هلال احمر و هماهنگی با هیئت کوهنوردی استان و تشکیل تیم پیشرو از امدادگران هلال احمر متشکل از آقای هومن فرزانه (امدادگر و عضو کمیته امداد و پزشکی هیئت استان) و آقای ذوالفقاری و تیم پشتیبانی به سر پرستی آقای اولنج (ریاست محترم هیئت کوهنوردی همدان) از دیگر اقدامات بود که صورت پذیرفت و پیگیری لحظه به لحظه از حرکت تیم پیشرو در ساعت 9:30 شب از گنجنامه خبر میداد که به صورت سرعتی پیش می رفتند. پس از لختی استراحت با آدرسهای داده شده تخت نادر و سپس حرکت به سمت قله را شروع کردند و با فرستادن پیامهای صوتی توسط سوتک بدنبال فرد گرفتار بودند که حالا دیگر علائم هایپوترمی (کاهش دمای عمومی بدن) نیز در او مشهود بود و این در حالی بود که آدرس دقیقی در دست نبود و آسمان صاف اما با برودت بالا همراه بود. بدون هیچ نوری الا چراغهای پیشانی ...

در نهایت خوشبختانه با جوابی که شنیدند ایشان را در زیر قله در حالی که علائم سرمازدگی و حتی خواب پیدا کردند و با اعمال کردن احیاء اولیه و خوراندن مواد انرژی زا و آشامیدنی گرم و پوشاندن کت پر و ... جهت حفظ دمای بدن به زحمت و با کندن جا پا در سطح یخزده- مصدوم را به پایین منتقل کرده و نهایتا با بهبودی نسبی در ساعت 3 بامداد در محل گنجنامه _تحویل خانواده گردید.

در پایان:

ضمن سپاس از تیم امداد بخصوص آقای هومن فرزانه که همیشه یاریگر بسیاری از مصدومان و حادثه زدگان است و همراه ایشان و تیم پشتیبانی به سرپرستی آقای اولنج و کلیه عوامل درگیر متذکر میگردد با توجه به بارندگیهای اخیر و وزش باد و کولاک و پیامدآن یخ زدگی مسیر از کلیه علاقمندان ورزش کوهنوردی تقاضا میگردد کلیه جوانب را لحاظ کرده و با پوشش و تجهیزات مناسب اقدام به صعود نمایند.

نویسنده: علی بیات

 تاریخ و ساعت: 1388-09-26 12:30
نظرات(0)